Tady je svět ještě v pořádku...nebo aspoň jednou bude

Nelíbí se mi, kam České republika směřuje, nelíbí se mi, kam směřuje Evropa a nelíbí se mi ani kam směřují Spojené Státy. Rusko je také kapitola sama o sobě. Tak to vypadá, že jedinou oázou racionality je země, která byla ještě relativně nedávno mnohým pro smích. Neprojídá svou budoucnost jako Spojené Státy, naopak tato země se dívá do budoucna více než kterákoliv jiná. Nehraje si na humanisty ani ekologické fanatiky a nepáře se s menšinami ani náboženskými pomatenci. Nerozpoutává války v jiných zemích a na rozdíl od ostatních roste. Skupuje americké a evropské firmy, orientuje se na Afriku, v čemž ostatní zaspali a vytváří obří ekonomický polštář. Která jiná země než Čína se chová takto racionálně?  Jistě, má své chyby, ale pokud bych měl vybrat vítěze mezi zeměmi ne podle aktuální situace, ale podle trendu kam směřuje, byla by Čína jasný vítěz. Ono to ani s těmi lidskými právy není tak hrozné a situace se i v této oblasti zlepšuje stejně jako se zlepšuje bezpečnost čínských vozů, které byly ještě před pár lety tragédií. Je těžké najít nějaký ukazatel, ve kterém Čína upadá. Někdy to možná vypadá, že Čína kašle na ekologii. Podle vyjádření čínských představitelů tomu ale tak není. Jen toto téma prostě není na pořadu dne a Čína má prostě racionálně nastavené priority. nevím, jestli bychom se měli od ČÍny učit, jak stabilizovat společnost, ale mnohé jiné věci bychom možná okoukat měli...a nejen my.

Následuje popis imaginární situace, kdy skupiny různých “národů“ mají za úkol projít nebezpečnou džunglí s přihlédnutím k vlastnostem pro jednotlivé národy typickým. Snad jsem je odhadl správně.

Američané – skupinka Američanů vyrazí do džungle po zuby ozbrojena. Střílí po všem, co se hýbe, uprostřed džungle však zjistí, že nebezpečných zvířat je daleko více než nábojů. Ty brzy dojdou a skupinka je následně sežrána šelmami.

Evropané – zatímco Američané byli muži činu, Evropané jsou teoretici. Vypracují studii “jak projít džunglí, aniž by narazili na predátora”. V džungli brzy zjistí, že teorie se od praxe velmi liší a jsou sežráni ještě dřív než jejich američtí kolegové.

Rusové – Skupinka Rusů se před cestou posilní vodkou. Cestou dělají takový rambajs, že se jich většina zvířat lekne a uteče. Ne všichni predátoři se ale nechají zastrašit. Část výpravy je sežrána, zbývajícím členům se ale vyhublým, špinavým a vyčerpaným i částečně díky opileckému štěstí podaří dorazit do cíle, kde okamžitě postaví pomník padlým kolegům.

Číňané – Číňané nakoupí od Američanů a Evropanů know-how. Skupinka postupuje tak, aby se pokud možno vyhýbala predátorům. Tam, kde se to nepodaří, predátora zastřelí. Těla ale nenechají jen tak ležet, ale předhodí je dalším predátorům, které si tak ochočí. Jen jednou se skupinka dostane do potíží, jeden z členů se však obětuje pro ostatní  a zbytek výpravy dorazí do cíle.

Češi – Češi se výpravy původně vůbec nechtějí zúčastnit. Nakonec se nechají přesvědčit pro nákup know-how od Evropy a USA za 4x vyšší cenu, než tomu bylo v případě Číňanů. Nakoupené materiály nakonec vůbec nepoužijí a vydají se na cestu. Skupinka se velice brzy rozpadá, neboť se její členové nejsou schopni dohodnout na jediném společném kroku. Každý člen je tak sežrán zvlášť na úplně jiném místě, přežije jediný Čech díky tomu, že část predátorů byla již zastřelena a zbývající jsou nasyceni.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Peter Szendy | úterý 23.12.2014 14:10 | karma článku: 20,65 | přečteno: 890x
  • Další články autora

Peter Szendy

Obrovský pavouk!

10.2.2018 v 11:11 | Karma: 13,18

Peter Szendy

Nejsou všichni vlci stejní

14.10.2017 v 18:35 | Karma: 16,10